Regulacje Prawne (W&P)

Ustawa uchwalona. Czekamy na podpis prezydenta


22 lipca Sejm przyjął ustawę tytoniową, która ma wprowadzić w Polsce regulacje przyjętej w 2014 r. unijnej dyrektywy tytoniowej. Ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta i zacznie obowiązywać po 14 dniach od jej ogłoszenia. Patrząc na dotychczasowy pośpiech przy wszystkich pracach, możemy się tego spodziewać już za kilka tygodni.

Po tym czasie w internecie nie będzie możliwy zakup zasilań, parowników, płynów z nikotyną oraz baz. Dotyczy to także zamówień z pozostałych krajów UE – wprowadzono zakaz sprzedaży do krajów,  w których zabroniono handlu na odległość.

Wszystkie nowości przeznaczone do sprzedaży będą musiały być zgłaszane na 6 miesięcy przed wprowadzeniem do obrotu. Liquidy zakupimy w opakowaniach o maksymalnej pojemności 10ml i zawartości nikotyny do 20mg/ml (2%). Na sklepy nałożono dodatkowe opłaty za każdy zgłaszany produkt, co z pewnością przyczyni się do wzrostu cen.

Nowa ustawa znacznie ogranicza też miejsca używania elektronicznych papierosów. Nie będzie można z nich korzystać w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz palenia oraz w miejscach publicznych takich jak przystanki, szpitale, szkoły i obiekty sportowe. Zakazana będzie sprzedaż e-papierosów i liquidów osobom poniżej 18 lat oraz dystrybucja w automatach.

Co teraz?

Dopóki ustawa jeszcze nie obowiązuje – można trzeba kupować w internecie. Dotyczy to zarówno polskich sklepów,  jak też tych zza granicy. Warto pamiętać, że nawet po wejściu przepisów nie znikną wszystkie zabronione produkty (np. płyny w butelkach większych niż 10 ml). Wszystko, co znajduje się w ofercie sklepów w momencie wejścia w życie ustawy, będzie mogło być sprzedawane przez 6 miesięcy od chwili wejścia jej w życie. Dotyczy to jednak wyłącznie sprzedaży stacjonarnej.