Wiedza & Porady

Vape powoduje atak serca? Eksperci zabierają głos


W zeszłym tygodniu, UPI opublikowało raport, z którego wynika, że e-palenie powoduje atak serca. Wieści zostały szybko podłapane przez dziennikarzy z całego świata, co tylko dolewa przysłowiowej oliwy do ognia. Za samą wiadomością stoi American Stroke Association, które podzieliło się swoimi badaniami na odbywającym się na Hawajach tegorocznym International Stroke Conference. Powołując się na badania, przeprowadzone przez BRFSS w 2016 roku, stowarzyszenie utrzymuje, że e-papieros podnosi ryzyko zawału o 59%. Mogłoby to oznaczać, że każdy waper ma się czym martwić. Całość podważa jednak dr Michael Siegel, ekspert ds. zdrowia publicznego i renomowany profesor z Boston University School of Public Health.

Nieodpowiedzialne badania

To nie pierwszy raz, kiedy Siegel dał reprymendę “ekspertom”. Wcześniej oberwało się organizacjom takim, jak American Heart Association, które chciało przekonać młodych ludzi, że e-papieros i tradycyjne papierosy są tak samo szkodliwe, oraz publikowało nieprawdziwe informacje na temat efektu e-papierosa na zdrowie.

 

 

Zaintrygowany nowym niusem Siegel od razu nabrał podejrzeń, kiedy dowiedział się, że całość wspiera American Lung Association. Tym, co szczególnie utwierdziło go w przekonaniu, że coś tu jest nie tak, jest fakt, że same wyniki badań nie zostały jeszcze w pełni opublikowane, lecz dziennikarze na świecie już opisują je jako fakt. Drugą alarmującą rzeczą była niedokładność, z jaką, zapewne specjalnie, przeprowadzono badania. Osoby biorące w nich udział były bowiem pytane, czy miały już kiedyś atak serca oraz czy sięgały po e-papierosa. Badacze nie pytali jednak o to, czy atak serca miał miejsce przed czy po tym, jak badany postanowił skorzystać z vape’u.

Jak twierdzi Siegel, tego typu publikacje są zwyczajnie nieodpowiedzialne, ponieważ wprowadzają ludzi w błąd – raport w żadnym miejscu nie wskazuje na to, że badani mieli atak serca wskutek częstego chmurzenia. Aby to udowodnić, przeprowadził on własną analizę, wykorzystując kryteria BRFSS wynik wyszedł mu taki, że osoba po prostu rzucająca palenie ma o 41% większe szanse na atak serca. Jak widać, stowarzyszenia w dalszym ciągu wykorzystują fakt, że ludzie wierzą we wszystko, o czym mówi się w newsach.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o