Bez kategorii

Wady i zalety szczoteczki elektrycznej


Szczoteczki elektryczne są uważane za produkty pierwszej potrzeby przez miliony ludzi na całym świecie. Skutecznie i przy niewielkim nakładzie pracy oczyszczają zęby, są delikatne dla dziąseł i mogą być stosowane nawet przez dzieci czy osoby starsze. Są to więc produkty, których zalety są liczne – mimo tego, posiadają kilka wad.

Zalety szczoteczek elektrycznych

Dokładność

Szczoteczki elektryczne wykonują do 40 000 ruchów na minutę, dzięki czemu dokładniej oczyszczają zęby. Korzystanie z tych urządzeń zwiększa procent płytki nazębnej usuwanej z trudnodostępnych miejsc, takich jak tylne zęby, kieszenie dziąsłowe czy przestrzenie międzyzębowe. Dzięki wbudowanemu w większość szczoteczek czujnikowi nacisku, możemy oczyszczać zęby bez obawy o to, że nieostrożnym i zbyt mocnym szczotkowaniem uszkodzimy szkliwo.

Pozytywne oddziaływanie na przyzębie

Szczoteczki elektryczne oferujące łagodny tryb mycia zębów w połączeniu z delikatną końcówką są polecane nawet osobom z chorobami przyzębia. Nieinwazyjnie masują one dziąsła, poprawiają ich ukrwienie i oczyszczają kieszenie dziąsłowe.

Wielozadaniowość

Nowoczesne szczoteczki do zębów posiadają wiele wbudowanych trybów pracy oraz liczne końcówki, które można dowolnie dobierać do szczoteczki danego producenta. Co możemy dzięki temu osiągnąć? Jedno urządzenie służy kilku zadaniom – przez wybór odpowiedniego programu czy główki można zwiększyć jego właściwości wybielające, dokładnie oczyszczające czy polerujące. Zakup wymiennych końcówek umożliwia także korzystanie z jednej szczoteczki przez kilka osób – co jest nie lada oszczędnością. W tym miejscu można znaleźć porównanie i testy elektrycznych szczoteczek do zębów.

Prosta obsługa

Korzystanie ze szczoteczki elektrycznej jest intuicyjne – o wszystkich wybranych trybach, o poziomie naładowania baterii poinformuje wbudowany w rękojeść panel sterowania. Oczyszczanie zębów tym urządzeniem nie wymaga dużych zdolności manualnych, dzięki czemu jest ono odpowiednie nawet dla dzieci czy osób starszych.

Szczotkowanie zębów przez właściwy czas

Koniec szczotkowania „z zegarkiem w ręku”! Szczoteczki elektryczne posiadają wbudowane timery, które odliczą za nas czas dwóch minut niezbędny do dokładnego oczyszczenia jamy ustnej. Dzięki temu unikniemy zbyt krótkiego szczotkowania, co pozwoli składnikom aktywnym pasty odpowiednio zadziałać na nasze zęby. Nie będziemy także myć zębów za długo – takie szczotkowanie może podrażnić nasze dziąsła i uszkodzić szkliwo.

Przyjemność

Korzystanie ze szczoteczki elektrycznej jest przyjemnością. Urządzenie o wszystkim „myśli” za nas, nie trzeba więc skupiać się na poprawnej technice szczotkowania, czy odliczać upływu czasu. Wykonujące ruchy włókna delikatnie masują dziąsła, co poprawia ich ukrwienie i ma korzystny wpływ na przyzębie.

Wady szczoteczek elektrycznych

Działanie uzależnione od prądu

Korzystając ze szczoteczki elektrycznej należy pamiętać, by dostatecznie często podłączać ją do ładowania – w innym przypadku, nie będziemy mogli jej włączyć. Pozbawione prądu, urządzenia działają przez okres od pięciu do dwudziestu jeden dni, brak dostępu do zasilania nie stanowi więc bariery w przypadku krótszych wyjazdów. Dla osób często podróżujących zostały stworzone szczoteczki ładowane przez kabel USB, z dołączoną do zestawu lekką, przenośną ładowarką czy też zasilane wymiennymi bateriami AA.

Koszty

Szczoteczki elektryczne można nabyć w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a co trzy miesiące należy wymieniać w nich końcówki. Cena jednej z nich to około kilkunastu złotych. Ze szczoteczek elektrycznych można jednak korzystać przez długie lata, a także zakupić jedną dla całej rodziny, dobierając każdemu osobną, indywidualnie dopasowaną końcówkę.

Możliwość uszkodzenia szkliwa

Przy nieumiejętnym korzystaniu z elektrycznej szczoteczki do zębów, które będzie łączyć się ze stosowaniem zbyt mocnego nacisku na zęby, szkliwo może ulegać degradacji. Podrażnione mogą zostać także dziąsła. Warto więc zakupić urządzenie z wbudowanym czujnikiem nacisku, a w przypadku wątpliwości – poprosić stomatologa o instrukcję.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o