Vape-Wiadomości

Waping pomaga rzucić palenie – California Study to potwierdza


Nadszedł wreszcie ten dzień. Użytkownicy e-papierosów mogli poczuć radość. Zostało wykazane, że to, co od dawna promowali zwolennicy wapingu, jest prawdą. Wapowanie naprawdę pomaga skutecznie rzucić palenie.

 

 

Nauka

Nowe badanie przeprowadzone przez UC San Diego wykazało, że wskaźnik rzucania palenia wzrósł z 4,5% w 2014 roku Do 5,6% w 2015 roku. Naukowcy przypisują ten wzrost wszystkim tym palaczom, którzy przechodzą z tradycyjnych produktów tytoniowych na e-papierosy, nie wracając już do nałogu.

Kampanie reklamowe zachęcające do rzucenia palenia również miały wpływ na wzrost liczby osób rezygnujących z tradycyjnych papierosów.

W badaniu wzięło udział ponad 160.000 osób, aby ustalić, czy e-papierosy przyczyniły się do rzucenia palenia. Zostało wykazane, że osoby używające e-papierosów częściej podejmowały próby rzucenia palenia w miejsce osób nie próbujących wapowania (65% do 41%).

Najbardziej pozytywnym odkryciem tego badania zostało uzyskanie dowodu na to, że ludzie, którzy używają e-papierosów, rzucili palenie częściej niż osoby, które ich nie używały. Spośród wszystkich ankietowanych osoby używające e-papierosów osiągnęły współczynnik sukcesu 8,2% w porównaniu z osobami, które nie używały e-papierosów, których wskaźnik rzucania palenia wynosił zaledwie 4,8%.

Sukces był mierzony przez ludzi, którzy nie palili tradycyjnego papierosa przez ponad trzy miesiące. Ważne jest, aby pamiętać, że wnioski z badania zostały osiągnięte poprzez obserwację i analizę danych. Mówiąc to, ludzie nie powinni zakładać przyczynowo-skutkowej konkluzji na temat e-papierosów.

 

 

Konsekwencje dla e-papierosów

Jest jeszcze zbyt wcześnie, by powiedzieć, jakie implikacje polityczne będą miały nowe badania na temat e-papierosów. Debata na temat tego, czy e-papierosy pomagają ludziom rzucić palenie, zaczęła szaleć od czasu pojawienia się urządzeń bezdymnych we wczesnych latach.

Przez lata często powtarzaną odpowiedzią na pytanie, czy e-papierosy pozwoliły skutecznie rzucić palenie było: nie ma wystarczających dowodów. W nowym badaniu odpowiedź ta nie wydaje się już wystarczająca. Wszak dowiedziono, że e-papierosy pomagają skutecznie rzucić palenie.

Istnieją jednak inne implikacje tego badania, które powinni znać zwolennicy e-papierosów i wapingu. Oprócz pozytywów, takich jak zwiększony wskaźnik sukcesu rzucenia palenia użytkowników e-papierosów, niektórzy uważają, że badania mogłyby pójść dalej, aby udowodnić (lub obalić) skuteczność e-papierosów jako narzędzi rzucenia palenia w dalszej perspektywie.

Porównanie skuteczności e-papierosów z innymi zatwierdzonymi przez FDA narzędziami do rzucania palenia zostało przez niektórych uznane za niewykorzystaną okazję. Badanie porównawcze byłoby najlepszym sposobem na wprowadzenie debaty na temat e-papierosów, aby odesłać palenie w niepamięć.

Badanie nie wykazało, jak często palacze, którzy rzucili palenie za pomocą e-papierosów, wrócili do palenia papierosów, co byłoby doskonałym wskaźnikiem pokazującym skuteczność e-papierosów w rzucaniu palenia.

W badaniu pominięto także to, jak często nastolatki niepalące zaczęły używać e-papierosów. Ustalenia te mogłyby potencjalnie zaszkodzić lub pomóc branży e-papierosów.

 

 

Idąc dalej

Wielu obserwatorów wskazało na inkluzyjność badania i wzięło ją jako wskaźnik jego zalet. Podczas gdy poprzednie badania dotyczące przydatności e-papierosów skupiały się na niewielkiej liczbie palaczy, tym razem przeprowadzono badania na szerokiej grupie osób. I to właśnie to stało się siłą tego badania.

Dalsze badania są oczywiście nadal potrzebne. Zarówno lekarze, jak i zwolennicy zdrowia nadal starają się załagodzić brak badań długoterminowych, które potwierdzają lub podważają skuteczność świadczącą o bezpieczeństwie e-papierosów.

Biorąc pod uwagę długą historię, autor badania, dr Shu-Hong Zhu, skomentował wiele rzeczy, które muszą doprowadzić do obniżenia wskaźnika palenia wśród Amerykanów.

Chociaż stwierdzono, że e-papierosy pomagają ludziom trzymać się z dala od tytoniu przez co najmniej trzy miesiące, mogą być potrzebne dalsze badania, które wykażą, czy e-papierosy są na pewno tak dobrym środkiem do rzucenia palenia. Pomoże to określić czy można polecać je tak jak gumę nikotynową czy leki na receptę.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o