Wiedza & Porady

Włoski rząd po czterech latach wreszcie znosi wysoki podatek od e-papierosów


Włoscy waperzy od czterech lat mają problem z podatkiem wprowadzonym przez tamtejszy rząd. Dość powiedzieć, że sam podatek jest zagraniem zdecydowanie nie fair, ponieważ sprawia on, że wielu Włochów nie ma zamiaru przesiadać się z papierosa zwykłego na elektroniczny. Wreszcie pojawił się jednak pewien przełom – Liga Północna oraz Ruch Pięciu Gwiazd zdołały przegłosować zmiany w ustawie, co znacznie obniżyło koszt podatku, aż o 80%. Tyczy się to oczywiście liquidów nikotynowych. Te, w których nie znajdziemy tego składnika, doczekały się obniżenia podatku o 90%. Pomimo protestów ze strony włoskiego Ministerstwa Zdrowia, zmiany te zostaną wprowadzone.

Nowa era włoskiego vape’u

W 2014 roku, na terenie Włoch działało 4000 przedsiębiorstw, zajmujących się e-papierosami. Mówimy tu o kraju, którego populacja liczyła wtedy 61 milionów obywateli – oznacza to, że na jednego mieszkańca przypadało tam o pięciu sprzedawców artykułów do vape’u więcej, niż w Stanach. Ze względu na podatek, większość sklepów zamknęła jednak swoją działalność, zaś ich liczba spadła zaledwie do tysiąca przed końcem 2016 roku.

 

 

Podatek wynosił 0,40 Euro za milimetr. Buteleczka liquidu o pojemności 10 ml wymuszała zatem zapłatę podatku w wysokości 4 Euro. Nowe prawo zredukuje podatek do 0,08 Euro na milimetr w liquidach nikotynowych i 0,04 Euro w przypadku tych, w których nikotyna się nie pojawia. Dla fanów samowolki, wszelakie PG, VG i substancje smakowe nie podlegają podatkowi, chyba, że są mieszane przed zakupem.

Ustawa czeka w tym momencie na uchwałę przez parlament. Nie jest to jednak zbyt skomplikowany proces, zaś jeśli wszystko pójdzie jak należy, waperzy doczekają się zmian w polityce podatkowej jeszcze przed Gwiazdką. Jest to o tyle dobra wiadomość, że ustawa zniesie też zakaz sprzedaży e-papierosów drogą sieciową na terenie Włoch. Zakupy z zagranicy dalej pozostaną zakazane. Niestety, AAMS w dalszym ciągu będzie nadzorować rynek, przez co wapowanie w pomieszczeniach i miejscach publicznych w dalszym ciągu będzie zakazane.

Włosi mają się więc z czego cieszyć. Najlepsza metoda na rzucenie palenia ponownie stanie się przystępna dla każdego obywatela.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o