Wiedza & Porady

Włoskie badania wykazują, że e-papieros ma pozytywny wpływ na stan zębów i dziąseł


Jak wykazują badania, przeprowadzone przez doktora Marco Tatullo z Jednostki Periodonotologii i Higieny Jamy Ustnej z włoskiej kliniki Calabrodental, e-papieros pomaga w walce z płytką nazębną oraz krwawieniem dziąseł. Jest to kolejny krok w przekonaniu publiki do tego, że wapowania nie trzeba się bać, zaś w chmurzeniu kryje się wiele korzyści, których generalna publika, przyzwyczajona już do zażywania tradycyjnych leków, nie jest nawet świadoma.

Przebieg badań

W eksperymencie wzięło udział 350 palaczy, którzy ochotniczo zgodzili się przerzucić na e-papierosa na cztery miesiące. W międzyczasie, badacze zwracali uwagę na zmiany w odkładaniu się płytki nazębnej, powstawaniu przebarwień, krwawieniu dziąseł oraz powstawaniu większych ubytków. Specjalne biomarkery pozwalały na bieżąco monitorować poprawę lub pogorszenie się stanu jamy ustnej badanego.

Ochotników podzielono na dwie grupy. Grupa 1 składała się z ludzi, którzy z tytoniem styczność mieli nie dłużej, niż 10 lat. W grupie 2 znaleźli się wieloletni palacze, którzy papierosy kupują już od ponad 10 lat. Głównym warunkiem badań było nie tykanie zwykłego papierosa przez cztery miesiące, nawet mieszając go z e-papierosami. Ostatecznie, do końca wytrwało jedynie 110 osób.

 

 

Pierwszego dnia badań, u 61% osób z grupy 1 zauważono krwawienie dziąseł. W grupie drugiej też było ich sporo – 65%. Po upływie 120 dni, tylko 2% badanych z grupy 1 i 8% z grupy 2 wykazało symptomy zapalenia dziąseł.

Podobnie było w przypadku płytki nazębnej. Pierwszego dnia, tylko 15% osób z grupy pierwszej nie miało większej jej ilości na zębach. W grupie drugiej nie było nikogo, kto nie miałby problemów z płytką. Po upływie czterech miesięcy, grupa 1 mogła się pochwalić 92% uczestników pozbawionych płytki nazębnej, zaś grupa 2 – 87%.

Dodatkowo, każdy z uczestników otrzymał do wypełnienia ankietę, w której musiał sprecyzować stan swojego ogólnego samopoczucia. W 7 przypadkach na 10, ochotnik uznał, że po przejściu na e-papierosa zaczął czuć się lepiej. Około 80% badanych zauważyło polepszenie zmysłu smaku i węchu. Kolejne 78% zauważyło, że oddychanie przychodzi im znacznie łatwiej.

E-papieros ma zatem szansę na to, aby skończyć z odwiecznym problemem, jakim jest wybór między zapotrzebowaniem na nikotynę a paskudnym stanem zębów.


Dodaj komentarz :)

avatar
  Subscribe  
Powiadom o